Nejlepší havarijní pojištění

Jak vybrat nejlepší havarijní pojištění? Díky srovnání online získáte nejnižší cenu

Kde si sjednat havarijní pojištění? Porovnali jsme 5 nejznámějších srovnávačů havarijního pojištění a naše redakce vybrala ty nejkvalitnější. Při výběru by vás měl zajímat především počet smluvních partnerů, aby bylo srovnání co nejpestřejší, kvalita zákaznické podpory v případě, že nastane problém, férovost služby a také recenze a zkušenosti ostatních uživatelů. Tady je výběr nejlepších kalkulaček havarijního pojištění online v ČR.

5 aktuálně nejlepších srovnávačů havarijního pojištění s online kalkulačkou

  1. ePojisteni.cz
  2. Rixo.cz
  3. Porovnej24.cz
  4. Pojisteni.cz

TOP 5 srovnávačů havarijního pojištění

Zde najdete srovnání TOP 5 nejoblíbenějších a nejlepších srovnávačů havarijního pojištění. Do online kalkulačky zadáte údaje nutné pro výpočet ceny havarijního pojištění a obratem získáte nabídky jednotlivých pojišťoven.

NázevParametry
#1ePojisteni.cz
Nejvíce spolupracujících pojišťoven (15+)
✔️ 95% spokojenost zákazníků
✔️ jednička na trhu
✔️ informačně bohatý web
✔️ snadný postup srovnání
✔️ dobré ohlasy i recenze
❌ srovnání podmíněno vložením kontaktu
Srovnat nabídky
#2Rixo.cz
✔️ přehledný web i formuláře
✔️ také kontrola stávajících smluv
✔️ informačně bohatý a přehledný web
✔️ pojištění od 12 ověřených pojišťoven
❌ srovnání podmíněno vložením kontaktu
Srovnat nabídky
#3Porovnej24.cz
✔️ pojištění od 8-10 ověřených pojišťoven
✔️ řada exkluzivních nabídek
✔️ mají registraci České národní banky
✔️ důvěryhodná firma
❌ srovnání podmíněno vložením kontaktu
❌ méně pojišťoven ve srovnání
Srovnat nabídky
#4Pojisteni.cz
✔️ pravidelně aktualizovaný blog
✔️ další srovnávač na zvážení
❌ srovnání podmíněno vložením kontaktu
❌ méně pojišťoven ve srovnání
Srovnat nabídky
Top

Nehody se nevyhýbají nikomu. Spousta lidí se domnívá, že jejich řidičské schopnosti jsou natolik excelentní, ba nadlidské, že se jich žádný střet nikdy nedotkne. Leč stává se to i tak. Proto existuje pojištění odpovědnosti z provozu vozidla známé spíš jako povinné ručení, které ze zákona musí mít sjednané každý uživatel motorového vozu.

S vlastnictvím a používáním auta (nebo jiného vozidla) se však pojí i další pojistné služby – ty už sice povinné nejsou, ale mohou být víc než rozumnou a zodpovědnou investicí. Alespoň za určitých okolností. Jedná se především o tzv. havarijní pojištění – což je komplex přidaných pojistných služeb k povinnému ručení. V dnešním článku se podíváme na to, jaký je rozdíl mezi havarijním a povinným pojištěním odpovědnosti, především vám však poradíme, jak nejlepší havarijní pojištění vybrat a jak se rozhodnout, jestli se vám vyplatí.

Nemusí to být úplně snadné. Nabídka je velká, tuto službu poskytuje prakticky každá pojišťovna, která nabízí povinné ručení. Nabídky mohou mít navíc různé tarify či nastavení, čímž se rozsah možností ještě zvyšuje. Podle čeho se tedy orientovat? Pro jaká vozidla se vyplatí sjednat havarijní pojištění? Na co si dát při výběru pozor? Anebo jak si celou volbu a porovnávání nabídek trochu usnadnit? To vše se dnes dozvíte.

V první řadě je třeba říct, že nejlevnější havarijní pojištění nemusí být vždycky to nejvýhodnější. Totéž platí u povinného ručení, kterému jsme se na našich stránkách už taky obšírně věnovali. Mnohem důležitější je, aby služba nabízela vše, co potřebujete – a to navíc v dostatečné míře. Protože havarijní pojištění není úplně zanedbatelná investice, vyplatí se jeho výběr trochu více promyslet. I s tím rizikem, že to zabere o něco víc času.

Jak vybrat havarijní pojištění?

Podle jakých měřítek vybírat optimální havarijní pojištění? Především by vás mělo zajímat, na jaké škody a události se pojištění vztahuje, případně jaká připojištění může zahrnovat. Za zájem jistě stojí i asistenční služby – jejich kvalita a rozsah. Rozhodovat jistě budou i pojistné limity, výše spoluúčasti, celková cena a další faktory.

autonehoda

Povinné ručení vs. havarijní pojištění – jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak obecný název „povinné ručení“ napovídá, jde o pojištění, kterému se nevyhnete. Tedy pokud si nechcete přidělat vážné problémy a platit vysoké pokuty. Zákonné pojištění odpovědnosti se týká každého majitele vozu.

Nezáleží přitom na tom, zda s vozidlem jezdíte každý den, nebo stojí třeba celou zimu na parkovišti či odpočívá v garáži. Jediný způsob, jak se vyhnout povinnému pojištění, je odevzdání SPZ do „depozitu“. To je možné až na 18 měsíců. V takovém případě však samozřejmě nemůžete s vozidlem jezdit.

Podstatnější však je, na jaké situace se povinné ručení vztahuje. Toto pojištění totiž kryje výhradně poškození na zdraví či majetku způsobená třetím osobám při zaviněné dopravní nehodě. Pokud jste zavinili nehodu, z vašeho zákonného pojištění jdou peníze osobám, které jste poškodili. Vaše škody vám nikdo nezaplatí.

A do této „mezery“ právě nastupují připojištění a havarijní pojištění. Ta se pak vztahují právě na škody na vlastním voze (i osobách) – a to nejen při havárii, ale třeba i při jiných událostech, jako jsou živelní pohromy, vandalismus, loupež apod.

Připojištění k povinnému ručení, nebo rovnou havarijní pojištění?

Většina pojišťoven nabízí z zákonnému pojištění i různé služby a připojištění navíc. Některé jsou v ceně tarifu, jiné je možné si přikoupit (buď jednotlivě, nebo pořízením vyššího tarifu). Jde často o následující připojištění a služby:

  • Pojištění skel
  • Úrazové pojištění řidiče i dalších osob
  • Pojištění zavazadel, osobních věcí
  • Asistenční služby
  • Pojištění škod na vlastním vozidle
Takováto „připojištění“ jsou obvykle i součástí komplexního havarijního pojištění. Součástí vysokých tarifů povinného ručení pak může být někdy rovnou i ucelené havarijní pojištění. Co většinou havarijní pojištění obsahuje?

Výběr havarijního pojištění podle rozsahu krytí

Základní myšlenkou havarijního pojištění je pokrytí škod, která vzniknou pojištěnci na jeho vlastním zdraví (nebo zdraví dalších osob ve voze) či majetku – a to i při zaviněné nehodě. Havarijní pojištění tedy kryje prvořadě:

  • Škody na vlastním vozidle při zaviněné nehodě

Součástí (volitelnou či automatickou) mohou být dále již výše zmíněná připojištění. Zejména:

  • Úrazové pojištění řidiče i dalších osob
  • Asistenční služby v různém rozsahu dle pojišťovny a sjednané varianty pojištění
  • Pojištění osobních věcí a zavazadel

Kromě toho se však havarijní pojištění může vztahovat ještě na celou řadu dalších pojistných událostí. Žádný zákon neukládá, jaké přesně součásti má havarijní pojištění mít. Proto se nabídky jednotlivých pojišťoven mohou lišit. Setkat se lze především s těmito službami:

  • Živelní pojištění (pojištění proti škodám způsobeným živelními pohromami)
  • Pojištění střetu se zvěří
  • Střet, pád, náraz vozu
  • Pojištění proti vandalismu
  • Pojištění proti odcizení
  • Pojištění nákupu náhradních dílů
  • Pojištění zapůjčení náhradního vozidla
Jak jsme řekli, ne každé havarijní pojištění musí zahrnovat všechny tyto služby. Rozhodně byste však měli na rozsah krytí klást prvořadý důraz. Důležité je ujistit se, že pojištění nabízí právě to, co potřebujete.

  • Například: pokud často projíždíte lesnatým územím, kde hrozí střet se zvěří, mělo by pojištění rozhodně obsahovat krytí této události apod.

Naopak nejspíš nebudete chtít zbytečně platit za připojištění a služby, které nevyužijete. Pokud máte například vůz v dobře střežené garáži a ještě v „bezproblémové“ oblasti – mohou se připojištění odcizení či proti vandalismu jevit jako postradatelná.

Zkoumejte podmínky a výluky

Při výběru pojištění se nevyplácí vycházet jen z informací, které vám instituce naservíruje na webových stránkách. Zajímejte se, čtěte pojistné podmínky. Rozhodně by vás měl zajímat konkrétní rozsah každého připojištění a krytí. Aby vás posléze nepřekvapilo, že např. živelní pojištění u dané pojišťovny nekryje pád stromu při vichřici nebo poškození krupobitím atd.

Kromě toho existují i obecné výjimky, kdy se vyplacení pojistky zkrátka nedočkáte. Některé jsou standardní nebo i dané zákonem. Pojištění např. nekryje škody vzniklé:

  • Při jízdě v opilosti nebo pod vlivem omamných látek
  • Při jízdě bez platného řidičského oprávnění
  • V souvislosti s jadernými haváriemi nebo teroristickými útoky či válečným stavem
Toto – a některé další – jsou běžné výluky, se kterými se setkáte u každého pojištění a je třeba s nimi počítat. Přesto je rozumné si u havarijního pojištění pročíst všechny výjimky a ujistit se, že jejich seznam není nadstandardně nebo podezřele dlouhý. Zde právě může dojít k situacím, kdy je levné pojištění výhodné jen zdánlivě.

Pojistné limity

Pojistné limity jsou zásadním parametrem každého pojištění. Uvádějí, do jaké maximální částky, bude pojišťovna hradit případné škody. U pojištění vozidel je minimální zákonný limit stanoven na 35 milionů Kč pro škody na majetku a 35 milionů Kč pro škody na zdraví. Většina pojišťoven už dnes nabízí i navýšené limity.

  • V současnosti činí nejvyšší limity 200 milionů Kč. Nabízí je například ČSOB Pojišťovna, ČPP či Kooperativa.

Vyšší limity jsou rozhodně zodpovědnou volbou. Náhrady škod a odškodnění se totiž mohou šplhat do překvapivých částek. A platí, že cokoli nad sjednané limity už hradíte z vlastní kapsy. Proto si dobře rozmyslete, jestli si raději nepřiplatíte třeba pár set korun za vyšší limity – než riskovat v budoucnu třeba i celoživotní zadlužení.

Spoluúčast

Havarijní pojištění má ještě jeden obligátní háček. Tím je tzv. spoluúčast, která se u tohoto typu pojištění běžně vyskytuje. Funguje tak, že pojistník (pojištěná osoba) se podílí na úhradě škod do určité výše.

  • Tato výše může být stanovena fixní částkou – např. 5 nebo 10 tisíc Kč.
  • Případně je stanovena procentuálním podílem (nejčastěji do 10 %).

Případně je častá kombinace obou metod. Spoluúčast pak například spočívá v 10 % účasti, minimálně ve výši 10 000 Kč.

Nižší účast vede k dražší pojistce. Proto je třeba najít optimální řešení, které vám bude vyhovovat. Někdy je možné zvolit i nulovou spoluúčast, ale pojistka se prodraží.

Cena havarijního pojištění

Cena havarijního pojištění (resp. výše pojistky) se podobně jako u povinného ručení stanovuje kalkulací. Vstupních proměnných může být mnoho. Patří sem:

  • Typ vozidla, značka, model, výkon motoru, hodnota vozu, stáří vozu.
  • Věk a zkušenosti řidiče, bydliště, předchozí havárie (nebo naopak „čistý rejstřík“).
  • Konkrétní parametry pojištění: zvolený tarif, limity, rozsah připojištění, služeb a krytí, výše spoluúčasti.
Některé pojišťovny mohou zohledňovat i další nebo jiné faktory. Kritérií může být tedy velmi mnoho, což znesnadňuje porovnávání produktů mezi sebou. Přesto existují nástroje, které vám to usnadní.

Srovnání havarijního pojištění

Jak vybrat nejvýhodnější havarijní pojištění, aniž byste strávili mládí studováním jednotlivých nabídek? Za pozornost rozhodně stojí speciální online nástroje – tzv. kalkulačky či srovnávače pojištění.

Tyto kalkulačky automaticky srovnávají nabídky většího počtu (nebo všech) pojišťoven, které dané pojištění nabízejí – a během okamžiku vám předloží konkrétní výsledky, seřazené podle ceny.

Postup je jednoduchý. Stačí do kalkulačky či formuláře vložit požadované údaje. Tato srovnání jsou obecně zdarma a jsou nezávazná. Většinou jsou však pro zobrazení výsledků vyžadovány nějaké kontaktní údaje. Může se stát (a nejspíš se to i stane), že vás následně bude někdo kontaktovat kvůli probrání nabídky.

Přesto se tento srovnávač vyplatí použít, i kdybyste se nakonec vydali vlastní cestou. Uděláte si alespoň lepší představu o cenách a aktuálních možnostech.

Vyplatí se havarijní pojištění pro každý vůz?

Nemusí to automaticky platit. U nových a dražších vozů je jeho sjednání jistě rozumné, protože ceny oprav mohou být vysoké i při banálních škodách. U starších vozů, zejména starších cca 7 let, už je pojištění na zváženou.

Některé pojišťovny nabízejí upravená havarijní pojištění právě pro starší vozy. Například je stanoven specifický maximální limit a pevná spoluúčast. Pojistné bývá poměrně levné. I pojištění staršího vozu tedy může dávat smysl.

A co když se považujete za dokonalého a nikdy nechybujícího člověka a řidiče? I potom zvažte, že může dojít k situacím, které neovlivníte. Například pokud vandal nebo jiný řidič vaše auto poškodí/nabourá a poté uteče nebo ujede. Pokud není znám pachatel, není nikdo, kdo by škody zaplatil. Tedy kromě vás – anebo pojišťovny, u které sjednané patřičné pojištění pro tyto situace.