Virtuální elektronické peněženky se stávají běžnou součástí našich životů, pomalu si na jejich existenci i používání zvykáme – tak jak jsme si před časem zvykli na peněženky fyzické. Online peněženka je v podstatě „portmonka“ pro online účely. Představuje rychlý, efektivní a v mnoha ohledech velmi bezpečný způsob nejen placení při internetových transakcích. Proč nejen? Některé online peněženky umí mnohem víc. Mohou vám pomoci i s investicemi nebo obsahují různé další zajímavé nástroje.
Tím se dostáváme k důležitému bodu. Tyto moderní online účty se totiž vzájemně často poměrně značně liší. Dá se říct, že obvykle víc než běžná bankovní konta, která většinou všechna umí (alespoň v základu) vesměs totéž. V dnešním článku se proto budeme věnovat právě výběru nejlepší elektronické peněženky – a volba je velmi důležitá, protože zásadně ovlivní, co budete schopni s tímto nástrojem provádět, a co ne.
Internetových peněženek už je dnes víc než dost. My jsme pro vás ale vybrali pětici nejzajímavějších a nejlepších. Hodnotili jsme je z mnoha hledisek a výsledky vám představíme v krátkých recenzích. Jejich prostřednictvím si můžete udělat představu o tom, která peněženka pro vás bude nejvhodnější volbou. Nemusí přitom nutně platit, že jedna online peněženka je zkrátka ve všem nejlepší, a tím pádem jasnou volbou. Jako u všeho záleží především na tom, jaké máte na službu požadavky, co budete potřebovat, co oželíte a co třeba vůbec nechcete.
Recenze internetových peněženek podle naší redakce
Název | Výhody | Nevýhody | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Revolut | ✅ Množství funkcí ✅ Skvělá pro cestování ✅ Výhodné kurzy a výběry ✅ Vysoká bezpečnost ✅ Virtuální i fyzická debetní karta ✅ Kvalitní aplikace | ❌ Limity u bezplatného tarifu ❌ Nevýhodné výběry z bankomatů v ČR ❌ Pouze mobilní aplikace | Vyzkoušet |
#2 | PayPal | ✅ Ověřený systém ✅ Vysoká bezpečnost ✅ Bezplatné vedení ✅ Výhodné transakce | ❌ Měnící se podmínky ❌ Horší lokalizace | Vyzkoušet |
#3 | Skrill | ✅ Množství funkcí ✅ Podpora kryptoměn, investic, obchodování ✅ Rychlé a snadné mezinárodní transakce ✅ Platební karta ✅ Kvalitní lokalizace | ❌ Hodně poplatků ❌ Limity transakcí | Vyzkoušet |
#4 | Twisto | ✅ Odložené platby ✅ Placení na splátky ✅ Cashback ✅ Zajímavé funkce na účtu ✅ Široká podpora v českých obchodech | ❌ Nefunguje jako komplexní virtuální účet | Vyzkoušet |
#5 | Monese | ✅ Jednoduchá náhrada britského bankovního účtu ✅ Fyzická platební karta ✅ Účet v Eurech, britské Libře nebo v rumunských Lei ✅ Převody v rámci mnoha dalších měn, včetně CZK ✅ Nabízí tarif zdarma ✅ Rychlé a jednoduché rozhraní | ❌ Menší množství funkcí | Vyzkoušet |
1. Revolut
Původem britská online peněženka založená v roce 2015 v Londýně dvěma ruskými podnikateli patří dnes k nejvýznamnějším nástrojům svého druhu. Od roku 2018 disponuje evropskou certifikací a v roce 2020 měla na 12 milionů uživatelů z 35 zemí – společnost přitom očekává takřka exponenciální růst.
Peněženka Revolut patří k velmi vysoce hodnoceným a mimořádně oblíbeným. Mezi největší přednosti je řazena rychlost plateb, podpora obrovského počtu měn (a podporuje taky kryptoměny) s velmi výhodnými kurzy, velké množství propracovaných a užitečných funkcí a zajímavé možnosti pro cestovatele. Právě mezi nimi patří peněženka Revolut k nejpoužívanějším. Kromě práce se 150 měnami ji lze použít i pro výhodné výběry z bankomatů po celém světě. Ty jsou do určitého limitu (v závislosti na tarifu) bez poplatku.
Revolut umožňuje vedení účtu momentálně v 31 měnách a nákupy v až 150 měnách – v navštívených zemích tak můžete platit lokální měnou (tedy nejvýhodněji). Revolut je taky známá pro vynikající funkce, pokud jde o kurzy při převodech. Nabízí v tomto směru výhodnější podmínky než většina bank a třeba i funkci automatického vyčkávání na nejlepší kurz.
Na vynikající úrovni je ovšem i bezpečnost. Revolut již funguje jako regulérní evropská banka, se všemi pojistkami, co k tomu patří. Na virtuální účet Revolut si můžete vložit, kolik peněz chcete. Třeba jen menší částky. O každé transakci nebo pohybu vás účet informuje. Spojit ho můžete s virtuální (ale i fyzickou) debetní kartou Revolut. Účet i virtuální kartu přitom ovládáte prostřednictvím velmi intuitivní aplikace, která je kompletně v češtině.
Dá se tedy říct, že Revolut překypuje možnostmi – často velmi výhodnými. Nabízí přitom čtyři tarify. Bezplatný Standard, Plus za 89 Kč měsíčně, Premium za 174 Kč a Metal za 299 Kč. Možnosti a různé limity jsou pochopitelně odstupňovány podle tarifů, ale jak vidíte, ani cena těch vysokých není nijak zdrcující. Pokud hodláte peněženku aktivně využívat, jistě se vám účet vyplatí.
Výhody:
- Obrovské množství funkcí
- Skvělá peněženka pro cestování
- Mnohdy nejvýhodnější kurzy a výběry
- Vysoká bezpečnost, regulérní banka
- Virtuální i fyzická debetní karta
- Kvalitní, přívětivá a přehledná aplikace
Nevýhody:
- Limity na výběry, transakce i další funkce u bezplatného tarifu
- Nevýhodné výběry z bankomatů v ČR
- Pouze mobilní aplikace (bez komplexního internetového bankovnictví pro PC)
2. PayPal.com
PayPal.com už je legendou a ikonou internetového placení. Jde o zřejmě nejpoužívanější a nejznámější virtuální peněženku vůbec. Vznikla už v roce 1998 a mezi její zakladatele patřil i známý vizionář Elon Musk. V současnosti je na PayPal více než 200 000 000 aktivních účtů patřících uživatelům z celého světa.
PayPal.com je dlouhé roky především nástrojem pro uskutečňování rychlých, jednoduchých a výhodných transakcí v rámci celého světa. Pomocí PayPal můžete nakupovat nebo přijímat platby ze zahraničí bez složitých bankovních peripetií a vysokých poplatků. Výhodou je globálně obrovská podpora této služby v různých e-shopech i jiných platformách. PayPal žije z poplatků za různé typy transakcí. Podmínky se poměrně často mění a ne vždy jsou zrovna přehledné a transparentní, což patří k nevýhodám této peněženky. Například v roce 2019 zavedl PayPal poplatky za neaktivní účty, což vyvolalo jistou kontroverzi a kritiku. Další nevýhodou je, že PayPal účet není komplexně lokalizován do češtiny.
Tento systém je nicméně ověřený doslova stamiliony uživatelů a mnoha lety. Je funkční, je užitečný i kvalitní – o tom není pochyb. Vedení účtu jako takové je zdarma a velmi vysoká je bezpečnost používání. PayPal.com lze tedy zajisté jako internetovou peněženku doporučit.
Výhody:
- Ověřený, nejpoužívanější systém
- Vysoká bezpečnost
- Bezplatné vedení
- Rychlé, snadné a většinou výhodné transakce po celém světě
Nevýhody:
- Často se měnící podmínky
- Horší lokalizace do češtiny
3. Skrill
Skrill je dalším zástupcem komplexních online peněženek s vynikajícím množstvím různorodých funkcí. Může proto představovat zajímavou alternativu například k Revolutu. Jde o poměrně velmi dlouho působící platformu. Vznikla v roce 2001, do roku 2011 působila pod názvem MoneyBookers. Tato britská společnost je již regulovanou finanční institucí dle zákonů EU, tudíž poskytuje i odpovídající záruky a bezpečnost pro vložené finance.
Skrill nabízí možnost účtu v českých korunách a je i kompletně lokalizovaný do češtiny, včetně podpory. Podobně jako jiné virtuální peněženky je skvělou volbou pro různé zahraniční nákupy a mezinárodní transakce, ale nabízí poměrně rozvinuté a hojné nástroje i pro nejrůznější investice a podporuje i kryptoměny – a to hned 8 včetně nejznámějšího Bitcoinu.
Založení a vedení účtu je na Skrill zdarma. Ale za většinu dalších transakcí už peněženka účtuje určité poplatky – nicméně stále relativně rozumné, pokud jde o výši. Limity transakcí tu taky jsou, aspoň na počátku. Skrill však umožňuje zvýšení „důvěryhodnosti“ účtu, vytvoření VIP účtu a je známý i rozsáhlými a zajímavými věrnostními programy. Tato peněženka tak dnes představuje rozšířenou a velmi dobře hodnocenou volbu vhodnou i pro náročnější uživatele.
Výhody:
- Velké množství funkcí a možností
- Podpora kryptoměn, investic, obchodování
- Rychlé a snadné mezinárodní transakce
- Možnost platební karty
- Kvalitní česká lokalizace
Nevýhody:
- Poměrně dost poplatků, i na běžné transakce
- Limity transakcí
4. Twisto
Platforma Twisto je zase z trochu jiného soudku. Jde totiž o zajímavou službu odkladu platby a cashback systém, ale lze ji u nás úspěšně používat jako internetovou peněženku pro nákupy. Jako online peněženka Twisto nenabízí zdaleka takové možnosti jako třeba Revolut nebo Skrill. Nabízí ale něco jiného. S touto službou totiž můžete nakupovat – a platit až později nebo třeba i na splátky. Kromě toho vám po zaplacení útraty tato peněženka i něco vrátí v podobě dnes populárního systému cashback.
Twisto je český projekt, ale je už poměrně rozšířený a podporuje ho velké množství i nejvýznamnějších e-shopů. Nejde tedy o okrajovou záležitost, s níž byste takřka nic nepořídili. Naopak, výčet „partnerů“ jde do stovek.
Twisto tedy není vysloveně univerzálním, komplexním účtem jako předchozí peněženky. Jde spíše o atraktivní nástroj pro milovníky nákupů v českých e-shopech, kteří si chtějí užívat nějaké ty výhody a zajímavé cashbacky a mít o svých nákupech a výdajích lepší přehled prostřednictvím šikovného účtu.
Výhody:
- Služba odložené platby
- Možnost placení i na splátky
- Cashback
- Několik zajímavých funkcí na účtu
- Poměrně široká podpora v českých obchodech
Nevýhody:
- Nefunguje jako komplexní virtuální účet
5. Monese.com
Zajímavou virtuální peněženkou je bezesporu taky Monese.com. Jde o britskou platformu, kterou se stala oblíbenou záležitostí mezi cestovateli právě do této země. Pokud se do Británie na delší čas chystáte, poskytne zajímavé výhody a funguje jako jednoduchá a snadno dostupná náhrada britského bankovního účtu, jehož založení je pro našince docela složité.
K účtu Monese získáte i fyzickou platební kartu a lze ji používat jako běžný účet. Samozřejmě je užitečná, i pokud se zrovna nechystáte do VB. Přesto zaujme spíše cestovatele, protože účet je možné vést v Eurech, britské Libře nebo v rumunských Lei. Podporuje však převody v rámci mnoha dalších měn, včetně CZK. Monese nabízí tarif zdarma (Simple) i zpoplatněné, náročnější tarify Classic (cca 6 Eur za měsíc) a Premium (cca 15 Eur). Rozdíly jsou především v limitech některých transakcí.
Monese.com osloví spíše rychlostí a jednoduchostí použití než kdovíjakou paletou možností a funkcí. Pokud hledáte výhodnou a jednoduchou virtuální peněženku v „tvrdé měně“ a především pro cestovní účely, může být Monese vhodná volba.
Výhody:
- Jednoduchá a snadno dostupná náhrada britského bankovního účtu
- Fyzická platební karta, kterou lze používat jako běžný účet
- Účet je možné vést v Eurech, britské Libře nebo v rumunských Lei
- Podporuje převody v rámci mnoha dalších měn, včetně CZK
- Nabízí tarif zdarma
- Rychlé a jednoduché rozhraní
Nevýhody:
- Menší množství funkcí
Jak vybrat nejlepší elektronickou peněženku?
Co jsou elektronické peněženky, už zřejmě víte. Stále je však na místě se ptát: Proč si tuto službu pořídit a v čem jsou její výhody?
Mezi hlavní výhody a důvody používání těchto nástrojů patří především jednoduché, rychlé a bezpečné pohyby peněz (včetně mezinárodních) a usnadnění transakcí v rámci internetového prostředí.
Oproti běžným bankám bývají i mezinárodní převody okamžité. Snadné a většinou výhodné jsou převody měn, platby i příjem peněz ze zahraničí, placení v zahraničí apod. Obvykle jsou tyto akce i podstatně cenově výhodnější (poplatky jsou nižší než u bank, někdy žádné).
Důležitým faktorem je i bezpečnost. Virtuální peněženky jsou při platbách mnohem bezpečnější než běžné bankovní karty. Jsou anonymní, nedochází k předávání citlivých osobních údajů, nemusíte sdělovat číslo karty. Do peněženky si navíc můžete uložit jen určitý obnos a chránit tak zbytek úspor před zneužitím. Mnoho lidí také lákají různé možnosti investic nebo práce s kryptoměnami.
Zjednodušeně řečeno… kdy se tedy virtuální peněženky a jejich nástroje a služby vyplatí?
- Cestování
- Mezinárodní transakce, převody měn
- Nákupy a platby na internetu, včetně např. nákupů ze zahraničí
- Práce s kryptoměnami
A jistě by se našly i další důvody.
Na co dát při výběru pozor?
- Regulace – Doporučujeme volit peněženky, které jsou regulované jako finanční instituce. Peníze jsou uloženy bezpečně oproti neregulovaným variantám, které nenabízejí žádné záruky.
- Poplatky – Peněženky žijí z poplatků. Většinou nebývají vysoké a nejsou na každé transakci. Vybírejte i podle toho, jaké akce či transakce budete převážně uskutečňovat a jaké na ně konkrétní peněženka (ne)uvaluje poplatky.
- Limity – Zejména u bezplatných tarifů najdete u většiny peněženek nějaké transakční limity. Je vhodné být s nimi obeznámeni.
- Karta – Některé peněženky nabízejí virtuální nebo i fyzickou platební kartu, čímž se jejich působnost rozšiřuje a mohou sloužit v podstatě jako plnohodnotný mezinárodní bankovní účet.
- Podpora, rozšíření – Jaké měny peněženka podporuje, v kolika zemích je podporována, jak moc je rozšířena a využívána? I to jsou důležité otázky. Největší podporu má zřejmě peněženka PayPal.