Vlajka Itálie

Nejlepší online kurzy italštiny pro začátečníky a samouky

Porovnali jsme parametry celkem 2 online kurzů italštiny a vybrali z nich ty nejlepší na trhu. Naučte se italštinu online z vašeho domova nebo třeba na vaší chatě. Ideální možnost pro samouky, jak si vylepšit své jazykové schopnosti.

Aktuálně nejlepší kurzy italštiny online

  1. OnlineJazyk – nejlepší kurz italštiny pro začátečníky na trhu “nejen” pro samouky
  2. EasyLingo – nejlepší pro firmy a školy

Srovnání online kurzů italštiny

NázevVýhody / nevýhodyHodnocení kurzu
#1Nejlepší dle srovnání
OnlineJazyky
✔️ nejkomplexnější kurz
✔️ zábavné a propracované prostředí
✔️ skvělá zákaznická podpora
✔️ bezplatný vstupní test
✔️ vyzkoušení kurzu ZDARMA
✔️ doživotní přístup ke kurzům
❌ pouze kurz pro začátečníky
Cena: 8,5/10
Rozsah: 10/10
Kvalita: 10/10
Možnosti: 9,5/10

CELKEM: 9,5/10
Vyzkoušet
#2Další na zvážení
EasyLingo
✔️ interaktivní výuka
✔️ jazykový pokrok za 30 hodin
✔️ výborné reference a recenze
✔️ bezplatný vstupní test
✔️ vyzkoušení kurzu ZDARMA
✔️ doživotní přístup ke kurzům
❌ vyšší cena kurzů
❌ pouze kurz pro začátečníky
Cena: 8/10
Rozsah: 9/10
Kvalita: 10/10
Možnosti: 9,5/10

CELKEM: 9,1/10
Vyzkoušet
Top

Recenze online kurzů italštiny

Nyní se můžeme vrhnout na mini recenze.

1. Italština na Onlinejazyky.cz

Platforma OnlineJazyky.cz patří rozhodně mezi nejžádanější a nejznámější poskytovatele online jazykových kurzů v České republice. Jde o kurzy osvědčené již stovkami tisíc studentů a jejich kvalitativní úroveň je jednoznačně na vynikající úrovni. Kurzy jsou interaktivní, v rámci online produkce nabízejí i vysokou míru zpětné vazby. Využívají se v nich moderní výukové postupy a poznatky a prostředí je uživatelsky přívětivé. Nechybí ani ukázka zdarma nebo mobilní aplikace.

Avšak těžiště kurzů na OnlineJazyky.cz tkví především v angličtině. Solidní výběr je i v rámci němčiny a francouzštiny. Italština je zde spíše okrajovou záležitostí. K dispozici je pouze jediný kurz, který shrnuje jazykovou úroveň A1. Tento kurz stojí 2490 Kč, ale je poměrně obsáhlý a zahrnuje látku na cca 4 měsíce studia. V rámci české nabídky jde zřejmě o nejlepší online kurz italštiny pro začátečníky.

Vyzkoušet tento kurz

2. Ruština na Easylingo.cz

EasyLingo.cz je další osvědčený projekt jazykových kurzů u nás. Jde koneckonců o stejnou platformu jako v případě OnlineJazyky.cz a nabídka kurzů je značně podobná. EasyLingo.cz jde u některých kurzů ještě dál a nabízí bohatší služby navíc, které vám umožní získat především obsáhlejší zpětnou vazbu.

Ačkoli jsou jazykové kurzy na EasyLingo.cz zcela bez debat vysoce kvalitní a nabízejí studentům vynikající možnosti a efektivní i zábavný přístup, opět je zde nevýhoda v podobě zaměření především na angličtinu a některé další jazyky. V rámci italštiny je, aspoň zatím, opět dostupný pouze základní kurz, který provází první jazykovou úrovní – tedy A1. Tento kurz stojí 2970 Kč a obsahuje 90 lekcí, z nichž každá má 20 minut. Dohromady jde tedy o 30hodinový kurz, který vám pomůže získat základy jazyka.

Vyzkoušet tento kurz
Top

V dnešním článku se budeme věnovat dalšímu krásnému jazyku. Pokud chcete upnout úsilí k vlastnímu sebevzdělávání – což je přinejmenším chvályhodné – a přirostla vám k srdci slunná Itálie, pak vám jistě přijde vhod náš průvodce. Zaměříme se v něm na výběr nejlepšího online kurzu italštiny a nabídneme vám nejenom všeobecné informace a praktické tipy a rady, ale samozřejmě taky stručné recenze některých nejvýznamnějších projektů, které u nás kurzy italského jazyka přes internet nabízejí.

Jak vybrat online kurz italštiny?

Jak a podle jakých měřítek si vybírat z nabídky online kurzů italštiny? A proč zvolit, anebo naopak nezvolit, právě cestu kurzu přes internet? Právě tím se budeme dneska zabývat.

V první řadě byste měli mít vyjasněné důvody, proč se chcete daný jazyk – v tomto případě italštinu – vlastně učit, jaké výsledky očekáváte, jakým způsobem budete jazyk používat a tak podobně. I v závislosti na těchto požadavcích a potřebách je třeba volit přístup k výuce a její formu nebo konkrétní kurz.

Samozřejmě je vždy velký rozdíl, pokud chce někdo jazyk studovat čistě z intelektuálního zájmu, kvůli překladům textů, kvůli obchodním jednáním anebo aby si na dovolené alespoň objednal pizzu. Měli byste mít proto i představu, na jaké úrovni daného jazyka se momentálně nacházíte – a jaké úrovně chcete s pomocí kurzu dosáhnout. Zajímat by vás mělo také prostředí a technické možnosti kurzu, časová náročnost, nástroje a metody výuky a v neposlední řadě rozhodně cena.

Vlajka Itálie

O italštině

Italština je románský jazyk, který je přímým potomkem dnes již mrtvé, ale stále slavné latiny, jíž mluvili staří Římané. Cesty vývoje italského jazyka jsou poměrně komplikované a neustále vzbuzují zájem lingvistů a historiků. Pro začátek stačí vědět, že psané italské slovo se poprvé objevuje už během 9. století.

Po řadu dalších století však ještě panovala značná různorodost mezi jednotlivými dialekty. Současná italština je nejvíce ovlivněna dialektem toskánským a za tento fakt si zřejmě může značný podíl připsat i slavný autor Dante Alighieri.

I dnes je však Itálie z hlediska dialektů značně různorodá, protože každý z nich šel svou vlastní cestu vývoje nehledě na „oficiální“ jazyk. Tato nejednotnost sice představuje potenciální jazykovou bariéru, ale s obecnou italštinou se vesměs dobře domluvíte všude v zemi.

Italština doma a ve světě

Italština obvykle není považována za světový jazyk. Téměř žádný z mnoha žebříčků jazyků hodnocených podle počtu mluvčích ji neřadí do první desítky. Přesto je italština velmi oblíbená i mimo země, kde je úředním nebo běžně používaným jazykem. Italsky podle různých odhadů mluví na 70 až 100 milionů rodilých mluvčích. Většina z nich je přitom soustředěna v Itálii, San Marinu, Vatikánu či Švýcarsku.

Vysoký počet italských mluvčích je taky v dalších středomořských státech, zejména ve Francii a Chorvatsku. Další hojnější výskyty italštiny lze spatřit v Brazílii, Argentině, Uruguayi, ale taky v USA nebo Kanadě.

Proč se učit italsky?

Nejštědřejší odhady mluví o stovce milionů rodilých mluvčích. To se zdá mnoho, ale oproti řadě jiných jazyků to zas taková hitparáda není. Ale počet mluvčích, kteří mají italštinu jako sekundární jazyk, už bude zřejmě podstatně zajímavější. Jak jsme řekli, italština patří v Evropě i Americe mezi nejoblíbenější vyučované jazyky v různých kurzech a na školách. Proč tomu tak je?

Důvody se lze spíše domnívat. Zásadním faktorem bude zřejmě to, že italština je přímou pokračovatelkou latiny, která v minulosti sloužila jako lingua franca – univerzální jazyk. Později a téměř do dnešních dob byla vedle klasické řečtiny všeobecným jazykem vzdělanců. Italština tedy jistě dodnes těží ze svého původu, ale taky z historické kulturní prosperity svého národa.

Když pomineme období římské říše, pak již italsky hovořící Itálie byla kolébkou renesance a jakýmsi zřídlem evropské kultury a umění. Dodnes si Itálie drží jednu z výsadních pozic, pokud jde o oblasti jako umění, móda, ale třeba i gastronomie a klasická hudba. Itálie je tedy sice relativně malá, ale velmi významná země – a italština je jazykem hudebníků a umělců všeho druhu, milovníků módy i kulinářů.

Další důvody obliby italštiny mohou tkvět i ve zvukomalebnosti tohoto jazyka. Pokud vám zní italština krásně, pak vězte, že rozhodně nejste sami. Například významná americká televize CNN zvolila italštinu za nejkrásnější jazyk světa – a to hned několikrát. Existuje však i řada praktičtějších důvodů, které mohou částečně vysvětlovat značnou oblibu italštiny u nás i ve světě:

Jednoduchý jazyk?

Italština je považována za poměrně jednoduchý jazyk. To je samo o sobě samozřejmě velmi zjednodušené a zavádějící tvrzení, přesto nelze popřít, že našinec ocení několik výhod. Například velmi snadnou a prakticky fonetickou výslovnost, na kterou jsme zvyklí i z naší mateřštiny.

Faktem je, že většina lidí, kteří italštinu zkoušeli, vám potvrdí, že získat jakýsi jazykový základ opravdu není až taková lapálie. Pokud se však budete chtít italštině skutečně věnovat, nečekejte, že vám tento jazyk umožní jednodušší cestu než jiné, možná spíše naopak.

Brána k románským jazykům

Italština coby vývojová větev latiny má relativně (přinejmenším historicky) nejblíže ke kořeni všech románských jazyků. Pokud zvládnete obstojně italštinu, další jazyky jako zejména španělština, ale i francouzština vám půjdou o poznání lépe.

Proč si zvolit online kurz italštiny?

Italsky se lze učit různými způsoby. Od cesty do Itálie přes domácí samouctví až po jazykové školy. Proč tedy zvolit právě cestu online kurzu? Toto řešení má řadu výhod.

  • Online kurzy jsou výrazně levnější než soukromé kurzy na jazykových školách nebo u lektorů. Narazit lze i na různé bezplatné varianty.
  • Časová a „prostorová“ flexibilita. Další obrovská výhoda. Nemusíte nikam dojíždět, nemáte rozvrh hodin. Většina moderních online kurzů zabere doslova jen pár minut denně a denní lekci můžete absolvovat odkudkoli, kde máte patřičné zařízení (počítač, mobilní telefon), potažmo připojení k internetu.
  • Efektivita. Tato výhoda souvisí s předchozí. Online kurzy jsou koncipované tak, aby učivo podávaly v malých dávkách, ale s vysokou (denní) frekvenci. To je mnohem účinnější než dlouhé celky jednou nebo dvakrát za týden typické pro živé kurzy.

Ale jsou tu i nějaké nevýhody:

  • Online kurzy jsou teprve rozvíjející se odvětví a u nás má v tomto směru zázemí především angličtina, slušně je na tom i např. němčina. S italštinou je to (zatím) horší. Výběr kurzů a možností je značně omezený. Úspěch studia značně závisí na kvalitě, nástrojích a možnostech kurzu. I proto, že výběr italských kurzů v češtině malý, nedostane se vám takové rozmanitosti možností jako v případě např. angličtiny.

Placený, anebo neplacený kurz?

Online kurzy existují v placených i neplacených variantách. Ty placené obvykle nabízejí nesrovnatelně více nástrojů, možností a taky rozsáhlejší zpětnou vazbu. Pokud však jde o italštinu, je situace u nás trochu složitější. Zatím existuje poměrně málo online kurzů tohoto jazyka v češtině – a ty jsou vesměs placené. Pokud však umíte například anglicky, otevírají se vám daleko širší možnosti. Sortiment kurzů italštiny na anglických platformách je obrovský. Vybírat přitom můžete z placených i neplacených variant.

Zaměření kurzu

Při výběru online kurzu byste si měli ujasnit, na co se kurz zaměřuje, jakou využívá metodiku a jaké nástroje. Pokud potřebujete praktickou italštinu na cestování, nemá pro vás smysl hloubkový kurz gramatiky. Těžiště musí ležet na budování slovní zásoby a procvičování konverzace včetně hojného poslechu mluveného slova. Kurz by tedy metodikou měl odpovídat vašim potřebám a záměrům, ale i osobním preferencím. Někdo ocení spíše hravou nebo pomalejší výuku, někdo dá přednost intenzivním a systematickým lekcím.

Jazyková úroveň

Velmi důležitou otázkou je, s jakou jazykovou úrovní studenta kurz počítá a na jakou ho dokáže dovést. Zde musíme některé z vás předem připravit na jistá úskalí. Menší výběr českých kurzů italštiny většinou zahrnuje převážně kurzy pro začátečníky, které vám poskytnou spíše základní jazykovou výbavu. Pokročilí studenti italštiny mohou být z tuzemské nabídky online kurzů poněkud zklamáni.

Ukázka zdarma

Většina kvalitních kurzů nabízí ukázku svých kurzů zdarma. Jedná se většinou jen o minimum lekcí, ale taková ukázka bývá dostačující pro seznámení s prostředím kurzu a nástroji. Pomůže vám udělat si představu, zda vám bude systém kurzu sedět, a proto doporučujeme ji vždy využít.

Technické vlastnosti

Online kurzy jsou úzce spjaté s moderní technologií, přesněji řečeno jsou na ní závislé. Před pořízením kurzu byste si měli ujasnit, jaké jsou jeho technické požadavky a možnosti. Například pokud raději pracujete s mobilem než počítačem, jistě oceníte responzivní prostředí nebo rovnou mobilní aplikaci. Zajímejte se taky o to, zda jsou potřeba nějaké konkrétní verze internetových prohlížečů nebo je nutná instalace nějakých modulů či doplňků pro hladký chod kurzu.