Hledáte nejlepší fotobanku? Vybrali jsme a srovnali nejlepší fotobanky na trhu, přičemž jsme porovnávali ceny, rozsah nabídky, zákaznickou podporu a v potaz jsme brali také recenze, zkušenosti a reference zákazníků. A tady je výsledek: 5 kvalitních fotobank – tzv. VOLBA REDAKCE + 3 tipy na ty úplně zdarma.
Srovnání nejlepších fotobank
Název | Parametry | ||
---|---|---|---|
#1 | Shutterstock.com | Největší fotobanka Počet souborů: 340+ milionů Nejvýhodnější tarif: 7,17 Kč za snímek ✔️ Mobilní aplikace ✔️ V češtině ✔️ Verze zdarma na 10 snímků ✔️ Vlastní nástroje pro práci s obsahem | Vyzkoušet |
#2 | Depositphotos.com | Levnější alternativa Počet souborů: 180+ milionů Nejvýhodnější tarif: 6,08 Kč za snímek ✔️ Mobilní aplikace ✔️ V češtině ✔️ Verze zdarma na tzv. "obrázky týdne" | Vyzkoušet |
#3 | 123RF.com | Další na zvážení Počet souborů: 100+ milionů Nejvýhodnější tarif: 6,40 Kč za snímek ✔️ Mobilní aplikace ✔️ V češtině ✔️ Velmi dobře hodnocená fotobanka | Vyzkoušet |
#4 | Dreamstime.com | Levnější alternativa Počet souborů: 142+ milionů Nejvýhodnější tarif: 4,36 Kč za snímek ✔️ Mobilní aplikace ✔️ Verze zdarma 1 free week ✔️ Slušná nabídka fotografií | Vyzkoušet |
#5 | AdobeStock.com | Nejlepší pro grafiky Počet souborů: 100+ milionů Nejvýhodnější tarif: 7,20 Kč za snímek ✔️ Pro grafiky a designéry ✔️ V češtině | Vyzkoušet |
Recenze fotobank podle naší redakce
Jsme u části, ve které se ve zkratce podíváme na doporučené fotobanky.
1. Shutterstock.com
Tento žebříček nemůžeme zahájit jinou fotobankou, než je právě Shutterstock.com. Jde o jednoznačnou světovou jedničku, alespoň pokud jde o množství obsahu a obecnou popularitu. Tato databáze je zkrátka ve svém oboru ikonická. V současnosti se může pochlubit rozsahem, který činí na 340 milionů snímků a dalšího obsahu, každý den navíc na 200 tisíc snímků přibyde.
Shutterstock.com však samozřejmě nenabízí pouze fotografický materiál všeho druhu a grafiku, ale taky videa, hudbu a třeba i řadu nástrojů včetně vlastního editoru nebo mobilní aplikace. Samozřejmostí je absolutní rozmanitost témat, žánrů i kvality (míněna je spíše kvalita objektivní, tedy rozlišení apod.).
Shutterstock.com je profesionální nástroj, který využívají především náročnější uživatelé. Je to dáno i tím, že do fotobanky je třeba se zaregistrovat a zřídit si zde placený tarif. Každý tarif zahrnuje možnost stažení určitého množství materiálu na měsíční bázi – a tyto tarify nejsou zrovna levné.
Existuje i možnost pořízení jednorázového balíčku, ale cena za „snímek“ je pak opravdu nepříjemná. Takže celkem vzato – Shuttestock.com je obsahově extrémně a bezkonkurenčně nadupaná záležitost, ale rozhodně nejde o zrovna dostupnou variantu. Je však třeba vzít v potaz, že vysoké ceny jsou zase výhodné pro samotné autory grafik, snímků a videí, jejichž práce může být díky Shutterstock.com náležitě oceněna. Z hlediska uživatele jde nicméně pochopitelně spíše o mínus.
- Přes 340 milionů snímků a dalšího obsahu, 200 000 nových snímků každý den
- Ceny: Nejvýhodnější tarif: 750 snímků / 199 € měsíčně + slevy při platbě za rok | 7,17 Kč za snímek
- Verze zdarma na 30 dní, kdy si můžete stáhnout 10 snímků
- Včetně mobilní aplikace
- Slušná zákaznická podpora (live chat, telefon a email), bohužel nikoliv v češtině
Výhody:
- Největší množství materiálů
- Grafiky, snímky i videa a hudba
- Vlastní nástroje pro práci s obsahem
- Čeština
Nevýhody:
- Vysoké ceny
- Placení na bázi dlouhodobých tarifů
2. Depositphotos.com
Na druhé místo jsme zařadili databázi Depositphotos.com, kterou lze chápat jako cenově dostupnější alternativu k předchozímu portálu Shutterstock.com. Tato banka je o něco méně zásobená, ale asi jen o polovinu, což stále představuje více než 180 milionů souborů – a to je pořád hodně. Nabídka přitom zahrnuje obligátní položky, jako jsou fotografie a grafika, dále taky video, což je dnes už u většiny fotobank rovněž zcela běžné. Není tu nicméně hudba, ale s tím se dá žít.
Na první pohled tedy vypadá Depositphotos.com docela dobře. A na ten druhý se nekoná žádná zvláštní změna. Ano, náročnější uživatelé zřejmě poznají, že obsah je oproti Shutterstock.com očesaný, zejména v některých kategoriích a žánrech může být tento rozdíl markantnější než v jiných. To však může být vyváženo přívětivějšími tarify. Platforma nabízí předplatné na roční nebo měsíční bázi a taky jednorázové balíčky. Čím větší, tím levněji vás vyjde jeden soubor. Je třeba říct, že cena za „jednotku“ je ve všech balíčcích a zejména tarifech proklatě výhodnější než u konkurenčního Shutterstock.com.
- Přes 180 milionů snímků a dalšího obsahu, přes 17 milionů zákazníků celosvětově
- Ceny: Nejvýhodnější tarif: 750 snímků / 199 $ měsíčně + sleva 16% při platbě za rok | 6,08 Kč za snímek
- Verze zdarma, kdy si můžete stahovat tzv. “obrázky týdne”
- Včetně mobilní aplikace
- Slušná zákaznická podpora (live chat, telefon a email), bohužel nikoliv v češtině
Výhody:
- Výrazně levnější alternativa Shutterstock.com
- Čeština
Nevýhody:
- Omezenější obsah
3. 123RF.com
O něco méně známá, ale rozhodně kvalitní varianta předchozích dvou fotobank. Tato platforma je uživatelsky velmi dobře hodnocená a nabízí k 100 milionům snímků. Opět existuje i plná česká verze a můžete vybírat z fotografií, grafiky, ale i videí a audia. Obsah lze pořizovat formou kreditů, což bude pro mnoho uživatelů jistě vítaná možnost. Jsou tu však i klasické tarify. Cenově se 123RF.com pohybuje na velmi solidní úrovni. Vyzdvihnout lze velmi dobrou komunikaci a ochranu klientů. Nevýhodou je opět hlavně omezenější obsah.
- Přes 100 milionů snímků a dalšího obsahu
- Ceny: Nejvýhodnější tarif: 750 snímků / 4800 Kč měsíčně + sleva při platbě za rok | 6,40 Kč za snímek, při platbě na rok jen 4,80 Kč
- Nenašli jsme žádnou verzi zdarma
- Včetně mobilní aplikace
- Slušná zákaznická podpora (live chat, telefon a email) v češtině
Výhody:
- Velmi dobře hodnocená fotobanka
- Slušné ceny
- Čeština
Nevýhody:
- Menší obsah
4. Dreamstime.com
Na podobné vlně jako předchozí 123RF.com se nese i Dreamstime.com. Jde o fotobanku, která je hodnocená jako mimořádně spolehlivá a kvalitní, s dobrým přístupem k zákazníkům – a navíc nabízí opravdu velmi příjemné ceny. Nevýhodou je trochu složitější orientace v nabídkách (kredity a tarify), což umocňuje absence české lokalizace.
- Přes 142 milionů snímků a dalšího obsahu
- Ceny: Nejvýhodnější tarif: 750 snímků / 39258 Kč za rok | 4,36 Kč za snímek při platbě na rok
- Verze zdarma: 1 week free trial
- Včetně mobilní aplikace
- Zákaznická podpora bez českého jazyka (telefon a email), chybí live chat
Výhody:
- Velmi zajímavé ceny
- Kvalita, spolehlivost
- Slušná nabídka fotografií
Nevýhody:
- Menší obsah
- Chybí čeština
5. AdobeStock.com
Poměrně velmi známou fotobankou je AdobeStock.com, která logicky spadá pod gigantickou firmu Adobe, která má na svědomí třeba i slavný Photoshop a další ikonické programy zejména pro práci s grafikou. Možná i proto je AdobeStock.com zvlášť oblíbená právě mezi grafiky či třeba designery. AdobeStock zaujme tím, že kromě klasických položek (foto, grafiky a ilustrace, videa, audio) nabízí například i 3D modely, šablony a další speciality.
- Přes 100 milionů snímků a dalšího obsahu
- Ceny: Nejvýhodnější tarif: 750 snímků / 199,99 € za měsíc + slevy při ročním předplatném | 7,20 Kč za snímek
- Verze zdarma: 10 obrázků zdarma ke stažení
- Chybí mobilní aplikace
- Zákaznická podpora bez českého jazyka (telefon a email), chybí live chat
Výhody:
- Skvělé pro grafická, designerská povolání
- Zajímavý sortiment
- Čeština
Nevýhody:
- Chybí čeština
Recenze nejlepších fotobank ZDARMA
6. Pixabay.com
Dalo by se říct, že Pixabay.com je současným lídrem mezi fotobankami, jejichž obsah lze využívat i zdarma. Licence přitom není nijak zvlášť očesaná, obrázky lze použít i pro komerční účely. Samozřejmě je však bezplatný přístup k obsahu znát na jeho rozsahu. Řádově se pohybujeme jinde než u placených alternativ, Pixabay.com nabízí „jen“ na 2 miliony snímků. Kromě toho zde můžete (opět zdarma) stahovat i grafiku a videa.
Zejména u videí pak nedostatečnost obsahu poznáte velmi razantně. Pokud však nejste nároční a pasete třeba jen po běžných „ilustračních“ fotografiích, Pixabay.com vás s trochu utaženým opaskem uspokojí. Útěchou vám může být značná finanční úspora.
- Přes 2,1 milionů snímků a dalšího obsahu
- ZDARMA i ke komerčním účelům
Výhody:
- Obsah zdarma
- Licence bez vážnějších omezení
- Zřejmě nejlépe zásobená „free“ fotobanka
- Čeština
Nevýhody:
- Proti placeným bankám malý obsah
7. Unsplash.com
Tato fotobanka dostává tomuto pojmu, protože je opravdu zaměřená takřka výhradně na fotografie. Najdete v ní na 1 milion kvalitních fotografií, které jsou dostupné ke stažení zdarma. Na Unsplash.com možná najdete unikátní fotky z některých specifických odvětví (např. technologie), které jste nenašli na Pixabay.com
- Přes 1 milion snímků a dalšího obsahu
- ZDARMA i ke komerčním účelům
Výhody:
- Výběr kvalitní fotografií
- Stažení zdarma
Nevýhody:
- Malý obsah a pouze fotografie
7. Pexels.com
No a na závěr je tady Pexels.com. Databáze bezplatných fotek a taky (pár) videí. Obsah není nijak úchvatný, zahrnuje spíše stovky tisíc než miliony položek, přesto stojí za nahlédnutí už proto, že je zdarma. Licence opět umožňuje volné použití kromě několika obvyklých výhrad, které ale představují minimální překážku.
- Vyšší stovky tisíc snímků a dalšího obsahu
- ZDARMA i ke komerčním účelům (kromě některých výhrad, sledujte licence u jednotlivého obsahu)
Výhody:
- Bezplatná databáze fotek a videí
Nevýhody:
- Velmi malý obsah
Pojem fotobanka přešel do běžné řeči teprve nedávno a označuje velké úložiště, či spíše databázi, shromažďující fotografie, ale dnes obvykle taky videa a grafickou tvorbu. Tento obsah je ve fotobankách vždy chráněn nějakou licencí. Ta však mívá různé podoby, včetně bezplatných.
Uživatel si může z fotobanky stáhnout obsah a použít ho například při tvorbě svého webu, propagačních materiálů nebo čehokoli jiného. Musí však splnit podmínky, které ukládá daná licence. Někdy je to zaplacení poplatku, jindy třeba jen uvedení zdroje či autora apod. Někdy je taky možné obsah použít jen pro soukromé účely, jindy i pro komerční potřeby, další prodej a další akce.
Možnosti jsou značně různorodé a záleží na vašich potřebách. Jak si však vybrat tu nejlepší fotobanku, z níž budete čerpat materiály? Na to se podíváme v dnešním článku a především v malých recenzích placených i neplacených fotobank.
Pokusíme se vám shrnout několik bodů či faktorů, které je vhodné při výběru zvážit.
Cena
Většinou samozřejmě zásadní faktor. Jsou tu bezplatné i placené možnosti. U bezplatných vás nic nebrzdí v tom kombinovat a využívat kterékoli, ale stejně počítejte s relativně slabým obsahem, který může uspokojit spíše nenáročné uživatele, např. běžné blogery apod. Cena placených variant pak obvykle roste s rozsahem obsahu, Shutterstock.com je v průměru nejdražší, ale taky nejrozsáhlejší.
U placených bank většinou nelze nakupovat po jednom snímku, ale minimálně za kredity nebo větší jednorázové balíčky, případně si můžete zřídit měsíční tarif. Najít nejvýhodnější řešení nemusí být snadné, protože podmínky jsou často docela komplikované.
Licence
U placených i neplacených fotobank je třeba si vždy ověřit, jaká práva vám uděluje licence. Lze fotografii (nebo jiný obsah) použít pro soukromé i komerční účely? Je třeba uvádět autora či zdroj? Pamatujte, že u volné licence (tzv. Royalty Free), kterou využívá např. Pixabay.com a další, je možné, že snímek či video bude používat i někdo jiný. Pokud chcete být zcela originální, musíte zvolit jinou licenci (Rights Managed čili RM).
Obsah
Co potřebujete? Fotky, vektorovou grafiku, ilustrace nebo třeba i videa či audio? To vše (některé) fotobanky nabízejí, jiné se specializují třeba jen na fotografie. Další naopak nabízejí i speciality, třeba 3D modely (AdobeStock.com). Prozkoumejte taky nabídku v konkrétních kategoriích a žánrech, které vás zajímají.