Pořízení peněženky na bitcoin a další kryptoměny je základním předpokladem vstupu do světa kryptoměn. Slouží k přijímání, odesílání a přechovávání bitcoinů a dalších kryptoměn, do kterých investujete. Naše recenze nejlepších kryptoměnových peněženek vám prozradí, které peněženky vaše investice skutečně ochrání.
Bez peněženky se ve světe kryptoměn neobejdete. Při zběžném hledání naleznete řadu různých typů. My se zaměřili především na hardwarové peněženky na bitcoin a další kryptoměny. V našem srovnání ale najdete i jednu, ke které vám stačí obyčejný mobilní telefon.
Recenze kryptoměnových peněženek
Název | Parametry | ||
---|---|---|---|
#1 | Trezor | První hardwarová peněženka na světě ✅ Český původ ✅ Dva modely peněženky ✅ Kvalitní zabezpečení | Vyzkoušet |
#2 | Ledger Nano S | Přenosná peněženka z Francie ✅ Kompaktní velikost ✅ Rychlá instalace a nastavení ✅ Certifikace od ANSSI | Vyzkoušet |
#3 | KeepKey Hardware Wallet | Robustní peněženka na stůl ✅ Velký LED displej ✅ Propojení s webovou a mobilní aplikací ✅ Sofistikované ověření PIN | Vyzkoušet |
#4 | BitBox | Dva modely pro náročné ✅ Model pouze pro BitCoin ✅ Ukládání seedu na micro SD kartu ✅ Možnost dokoupení příslušenství | Vyzkoušet |
#5 | Coinbase Wallet | Online peněženka s dobrým zabezpečením ✅ Podpora platformy Coinbase ✅ Na softwarovou peněženku dobré zabezpečení ✅ Napojení na NFT | Vyzkoušet |
Srovnání kryptoměnových peněženek
Připravili jsme si pro vás recenze pěti nejlepších peněženek na bitoin. Při hodnocení jsme se zaměřili především na jejich bezpečnost. Z tohoto důvodu testujeme nejbezpečnější hardwarové peněženky na kryptoměny.
Při hodnocení nás kromě bezpečnosti zajímala následující kritéria:
- ukládání privátních a veřejných klíčů,
- zabezpečení peněženky proti vniknutí,
- důvěryhodnost výrobce,
- podporované kryptoměny
- uživatelská přívětivost.
1. Trezor
Bezpečná peněženka z České republiky
Hardwarová peněženka Trezor pochází z dílny českých Satoshi Labs, respektive jejího zakladatele Marka Palatina. Ten ji podle svých slov vyvinul v momentě, kdy mu z nezabezpečeného účtu hackeři ukradli kryptoměny v hodnotě několika tisíc.
V současnosti Satoshi Labs nabízí dva modely svých peněženek:
Rozdíl mezi modely je v hardwarovém vybavení. Trezor T nabízí vlastní klávesnici a displej. Tím se snižuje riziko odhalení PIN a odcizení kryptoměn. Zásadní rozdíl najdeme i v ceně – za Trezor One zaplatíte 1 640 korun, cena Trezoru T se vyšplhala přes 5 000 korun.
Oba dva typy peněženek na virtuální měny umožňují uložení přes 1 800 kryptoměn. Komunikaci s nimi zvládnete přes vlastní desktopovou aplikaci Trezor Suite nebo přes webového klienta, který běží v prohlížeči.
Uživatelská přívětivost obou zařízení je na vysoké úrovni. Ověření probíhá standardně uvedením PIN a zaznamenání seedu na papírek, který dostanete přímo k peněžence. Aplikace Trezor Suite nabízí pokročilejší funkce, začátečník si vystačí se základním webovým rozhraním.
Výhody:
- Přes 1 800 kryptoměn
- Dobrá uživatelská podpora
- Intuitivní ovládání
Nevýhody:
- Vyšší cena Trezoru T
2. Ledger Nano S
Méně robustní peněženka do kapsy
Největší výhodou jednoho z dvojice modelů od firmy Ledger je přenositelnost. Hardwarová peněženka se vejde do kapsy a snadno ji přenesete kamkoliv potřebujete. To se stalo i hlavním kamenem úrazu – její uživatelé si stěžují na nekvalitní zpracování a časté mechanické poškození.
Hardwarová peněženka na kryptoměny pochází z Francie a velký respekt si vysloužila díky bezpečnému uložení investic. Francouzská agentura pro kybernetickou bezpečnost (ANSII) ji ocenila certifikátem dokládající její důvěryhodnost.
V současnosti se jedná o nejprodávanější hardwarovou peněženku. Může za to i její nízká cena. Základní model Ledger Nano S seženete za 1 549 korun. Firma nabízí i dražší model za necelých 3 100 Kč. Rozdíl je především v počtu podporovaných kryptoměn a vlastní baterii.
Privátní klíč peněženky se skládá z 24 anglických slov, které dostanete společně s peněženkou. Ta si pečlivě uchovejte! V případě trojnásobně chybného zadání PIN se peněženka smaže. O své úspory ale nepřijdete. Obnovíte ji právě tímto klíčem.
Výhody:
- Nízká cena
- Kvalitní zabezpečení
- Rychlá instalace a nastavení
Nevýhody:
- Horší mechanické zpracování
- Oproti Trezoru méně intuitivní ovládání
- Není v češtině
3. KeepKey Hardware Wallet
Robustní peněženka pro náročné uživatele
Třetí z hodnocených peněženek na bitcoiny je hardwarová KeepKey Hardware Wallet. Na rozdíl od Ledgeru Nano S vypadá robustně a zdobí ji přehledný LCD displej. To se ale stalo jejím hlavním nepřítelem – kvůli velkým rozměrům ji jen těžko strčíte do kapsy.
Instalací vás provedou instrukce zobrazené na displeji peněženky. Zadání PIN a dalších údajů probíhá přímo na zařízení a zvládnou i nováčci. Peněženku připojíte k mobilní aplikaci a výrobci nabízejí i rozšíření do webových prohlížečů.
Velmi příjemně na nás působí ověření PIN kódu. Ten zadáváte při každém přístupu do peněženky. Mobilní aplikace i webová aplikace mají slepý ciferník a vy PIN zadáváte prostřednictvím hardwarové peněženky. Ciferník na ní je ale pokaždé v jiném pořadí, čímž se eliminuje riziko napadení cizí osobou.
Výhody:
- Podpora více než 1 000 kryptoměn
- Robustní zpracování
- Velký displej
Nevýhody:
- Výrobce uvádí, že není vhodná pro Windows
- Méně mobilní
- Nemá desktopovou aplikaci
4. BitBox
Netypické ovládání peněženky na bitcoin
Hardwarová peněženka BitBox na první pohled zaujme svým inovativním ovládáním. Ačkoliv ji ovládáte přímo na zařízení, nenajdete žádná tlačítka. Vše probíhá dotekem na boku peněženky. Celé ovládání připomíná bluetooth sluchátka a noví uživatelé si na něj budou chvíli zvykat.
V balení nenajdete ani klasický papírek na zapsání seedu. Ten se při instalaci nahraje na přiloženou micro SD kartu, která slouží jako záloha pro obnovu kryptoměnové peněženky. Jestliže ale toužíte po klasické formě, výrobce na svém webu nabízí antikorozní a nehořlavé štítky sloužící k tomuto účelu.
Minulý model peněženek BitBox1 v minulosti čelil několika krádežím dat. Současný model BitBox02 nikdo neprolomil a peněženka je celkově hodnocena jako dobře zabezpečená. Na oficiálních stránkách výrobce ji pořídíte za přibližně 3 000 korun.
Výhody:
- Dvě verze BitBox02 – jedna pouze na BitCoin
- Možnost dokoupení příslušenství
Nevýhody:
- Atypické ovládání
- Zákaznická podpora pouze přes email
- V minulosti ji prolomily hackerské útoky
5. Coinbase Wallet
Softwarová peněženka pod velkou platformou
S pojmem Coinbase jsme se v minulosti setkali v recenzi nejlepších kryptoměnových směnáren. Jedná se o platformu, která spojuje kryptoměnovou burzu, směnárnu a peněženku pod jednu střechu. Ostatně uživatelé směnárny nebo burzy Coinbase mají život s peněženkou Coinbase Wallet výrazně jednodušší.
Ačkoliv se jedná o softwarovou peněženku, zabezpečení je kvalitní a působí důvěryhodně. Peněženka vám přidělí 12 nebo 24 slovní seed a ověření funguje jako na hardwarových peněženkách. Ověření vlastnictví coinů a tokenů přitom probíhá na pozadí a uživatel softwarové výpočty nijak nepocítí.
Na začátečníka působí peněženka Coinbase Wallet trochu chaoticky. Může za to především napojení na celou platformu. Pokud to ale s investicí do bitcoinů a dalších kryptoměn myslíte vážně, jedná se o ideální start.
Coinbase Wallet měla dlouho pouze mobilní aplikaci – v nedávné době ale vyšla vstříc uživatelům desktopových zařízení a vydala oficiální rozšíření pro Google Chrome.
Výhody:
- Dostatečné zabezpečení
- Zdarma
- Rozšíření pro Google Chrome
Nevýhody:
- Nepřehledné ovládání
- Vnucuje uživatelům zbytek platformy Coinbase
Typy kryptoměnových peněženek
Rozlišujeme tři typy kryptoměnových peněženek. Ty se liší svým zpracováním, bezpečností i důvěryhodností:
- hardwarové peněženky,
- mobilní peněženky,
- desktopové peněženky.
Hardwarové peněženky
Hardwarové peněženky na kryptoměny jsou fyzická zařízení, které připojíte k počítači přes USB kabel nebo bluetooth. Transakci provedete přes obrazovku počítače a potvrdíte ji přímo na hardwarové peněžence na kryptoměny.
Tento typ peněženek se považuje za nejbezpečnější. To je ale vykompenzované jejich cenou – peněženky pořídíte v řádech tisíců.
Při pořízení dostanete k peněžence tzv. seed. Jedná se o klíčové slovo, které zadáváte při aktivaci nového zařízení v případě ztráty nebo pořízení nového modelu. Důležité je, že bez něj se nedostanete ke kryptoměnám! Slovo si napište na papírek přiložený k peněžence a nikdy ho nezveřejňujte na internetu.
Mobilní peněženky
Jednoho zástupce v našem srovnání krypto peněženek měly i mobilní peněženky. Jde o mobilní aplikace, které nainstalujete do telefonu. To s sebou nese i jejich největší bezpečnostní riziko – mobilní telefony jsou nejsnáze napadnutelné a hrozí u nich největší riziko ztráty.
Vynikají uživatelsky příjemným ovládáním a velmi často jsou napojené na větší platformy se směnárnou nebo burzou. Jedná se o nejlepší peněženku pro placení kryptoměnou – telefon máte neustále u sebe.
Desktopové peněženky
Na pomezí mobilní a hardwarové peněženky stojí desktopové peněženky na kryptoměny. Podobně jako u mobilních je nainstalujete do počítače nebo notebooku. Privátní klíč se ukládá na pevný disk počítače a přístup k němu je složitější.
Desktopovou peněženku zabezpečíte snadněji než mobilní – jednoduchým odpojením od internetu. Technicky tak vytvoříte hardwarovou peněženku, kterou k internetu připojujete jen tehdy, kdy ji skutečně potřebujete.
Online peněženky
Na začátku jsme mluvili o třech typech, ale existuje ještě jeden speciální. Nejedná se o klasickou peněženku, ale přesto se jim velmi podobá.
Online peněženky na bitcoin a další kryptoměny fungují jako webové stránky nebo aplikace do telefonu. Rozdíl spočívá v tom, že kryptoměnu a privátní klíče nespravujete vy na svém zařízení, ale platforma na svých serverech.
Experti považují tento typ peněženek za snadno napadnutelný. Vyžadují neustálý přístup k internetu a tak není otázkou jak, ale kdy budou vykradené.
Jak funguje krypto peněženka
Peněženku na kryptoměnu si představte jako bankovní účet. Rozdíl mezi kryptoměnou a běžnou měnou ale spočívá v tom, že bitcoiny a další kryptoměny nemají hmotný základ. Bez ní do světa kryptoměn nevstoupíte.
Bitcoinové peněženky umožňují uchovávání a zprostředkovávají transakce s virtuální kryptoměnou. Na rozdíl od klasické banky jsou ale ve vašem vlastnictví a kryptoměnová platforma s nimi nijak nemanipuluje.
Jak vybrat peněženku na kryptoměny
Krypto peněženka slouží jako úschovna pro investice do kryptoměn – výběru věnujte dostatečnou pozornost. Nejdůležitější parametrem je tedy zabezpečení a důvěryhodnost. Proto patří mezi nejlepší peněženky na kryptoměny ty hardwarové, které jednoduše odpojíte od internetu.
Každá peněženka má trochu jiné funkce a pracuje se s nimi jinak. V zásadě jsou si ale velmi podobné. Dalším důležitým kritériem jsou i podporované kryptoměny – investujete pouze do bitcoinu nebo vás zajímají i nové kryptoměny? Právě s těmi mívají starší modely hardwarových peněženek problém.
Posledním kritériem je cena kryptopeněženky. Při výběru myslete na to, že vámi zaplacená cena je daň za bezpečnost vašich investic. Na rozdíl od běžné banky se ale jedná o jednorázovou investici a provoz peněženky nevyžaduje další poplatky.
Bitcoin peněženka – vstup do světa kryptoměn
Peněženky na kryptoměny vám umožní přístup k obchodování a investicím do různých virtuálních měn. Nezapomínejte na to, že jde o vaše peníze. Jejich výběru věnujte dostatek času.
My doporučujeme volbu hardwarové peněženky. Prvotní investici vykompenzuje jistota bezpečně uložených peněz. Při zakládání bankovního účtu také volíte banku, která na vás působí nejdůvěryhodněji.